Bekleme Süresi

İstanbul ilçelerinde kazanan belediye başkanlarına baktım, sadece bir kadın ilçe başkanı vardı. Maalesef Türkiye’de de durum çok farklı değil. Belediyeler neden bu kadar erkek ağırlıklı yapılanmış, değişiklik olmuyor anlayabilmiş değilim. Belki en yukarıdaki organizasyonla ilgili olabilir. En önemli birkaç bakanlık görevi hep erkekler tarafından yürütülüyor.

Yine de sevindirici gelişmeler var. CHP sanki geçen deneyimden öğrenmiş gibiydi. Ekrem İmamoğlu itirazlarla kaybetse bile kazanmış sayılır.  Sürekli insanların karşısına çıkıp açıklama yapması, kararlı tavrı ve CHP genel başkanının duruma hakim olması hatta 48 saat kimse uyumasın diye talimat vermesi bir önceki seçimden oldukça farklı bir tutumdu. İmamoğlu’nun kampanya sürecine erken başlayıp bilinirliğini sağlaması, eski belediye başkanlarının kapısını çalıp fikir istemesi başarılı olmasında etkili oldu diye düşünüyorum. Yoksa Binali Yıldırım da oldukça düzgün bir aday ancak kampanya sürecine geç dahil olduğu için geride kalmış olabilir.

Gelişmeleri Fox TV’de izliyordum, önde iki adayın aynı anda açıklama yapması değişik bir durumdu. Yine de kanalın baskın olmayanın yanında olup o anda İmamoğlu’nun açıklamasını yayınlaması hoşuma gitti. Belki CHP’nin bu kadar kararlı tutumu sayesinde bir oldu bitti gerçekleşmedi. Bu sefer çok iyi bir iletişim, danışman ekibiyle çalıştıklarını düşünüyorum. Hiçbir zaman agresif tepkiler etki yaratmaz, belki bu seçim onu gösterdi. Ankara’yla yakın bir bağım olmamasına rağmen içim ferahladı. Prangalarından kurtulmuş oldu.

Comments are closed.