Burada bol dedikodu var!

Başkalarıyla uğraşmakla vakit kaybetmeyen, önüne bakıp dönüştürmek için emek harcayan tüm cesur insanlar için yazmak istedim. Çünkü birlikte daha güçlüyüz.

Benim gibi kardeşi olmayanlar için arkadaşlar mühimdir. Bu yazıyı 10 küsür senedir yanımda olan birkaç arkadaşıma yani kardeşlerime ithaf ettim. Yanında senin mutluluğunla mutlu olan insanların olması ne önemliymiş meğer.

Başlıktan anlaşılacağı üzere yazı dedikoduyla ilgili. Şimdi adım adım birkaç hafta öncesinde gözlemlediğim örnek olay üzerinden öğrendiklerimi paylaşacağım. Birinci öğrendiğim şey insanlarla güvene dayalı ilişkiler kurmuşsanız size yardımcı oluyorlar. O yüzden sizi tanıyan “böyle bir şeyi söylemez, demez” diyip uyanan kişiler yanınızda yer alıp sizi dedikoduyu çıkaran kişiye karşı dikkatli olmanız için uyarıyor. İnsanlara daha önce kendinizi anlatmış ve iyi ilişkiler kurmuş olmak her zaman size olumlu dönüyor.

stuffyoushouldknow-podcasts-wp-content-uploads-sites-16-2015-12-gossip_600x350

Dedikodu yapıldığını anladığınızda verilebilecek tepkiler :

  • “Hadi ya niye böyle bir şey uydursun ki, niye yani?”
  • Şaşkınlık
  • Bu kişiyle iletişim kurduğunuz için kızgınlık.

Ne hali varsa görsün tavrıyla terk etme eğilimi gösterenlerdenseniz koşarak ayrılıp, bir daha arkanıza bile bakmayabilirsiniz. Veya daha beterini yapıp, ateşe ateşle karşılık verebilirsiniz.

Bazen koşarak ayrılmak yetmez. Sürpriz; hatta uzaklaşmak için gittiğiniz yerlerde dedikoduyla yeniden yüz yüze gelebilirsiniz. Örneğin birden insanlar sizi biriyle yalnız bırakmak için çaba gösterir olabilir böylece tatil için gittiğiniz yerde bu anlamsız hareketlerden dolayı daha da stres yüklenip geri dönebilirsiniz. Ulan ne oluyor derken dedikoduyu çıkaran kişinin hayattaki biricik motivasyonunun “sosyalleşme” olduğu aklınıza gelebilir. O yüzden sizi de kendi algısıyla görmektedir belki.

Dedikodunun sebebi belki de kıskançlık. Bir insanın özdeğerini tabii ki işi, ailesi, arkadaşları vb. belirlemez ama bir fikir verebilir. Bir aile kurmamışsa, tutkusu olan bir işi, dünyayı değiştirmek için bir amacı yoksa oyalanmak için bu yolu seçebilir.

Siz başarılı bir sunumcuya ve öğrenmeye bayılırken o aynı kişiyi başarısından dolayı kıyasıya eleştirebilir, anlam veremeyebilirsiniz. Siz başarılı bir şey yaptığınızda benzer şeyleri yapmaya çalışıyorsa ve benzer durumları ön plana çıkarmaya çalışıyorsa anlayın artık canım 🙂 kıskanç biriyle karşı karşıyasınız. Ayrıca ilgi görmemiş kişiler de dedikodu üzerinden kendi statüsünü artırmaya ve ilgi görmeye çalışıyor olabilir.

İyiliği seçip iletişiminizi hemen sınırlandırın; ayrıca karşınızdaki kişinin olumsuz duygulara sahip olabileceğini düşünerek düşüncelerinizi paylaşmayın. Böyle bir durumda bundan beslenen insanların daha fazla kötülük yayabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Sorarsa diplomatik olun, yuvarlak cevap verin. Zaten zamanla farklı insanların bu kişiyle ilgili benzer anılara sahip olduğunu öğreneceksiniz. O yüzden yeri geldiğinde çevrenizdekilere kulak verin ve büyük sözü dinleyin. Bu durumda aileniz ve arkadaşlarınız en büyük manevi desteğiniz, bir sıfır öndesiniz. Çünkü bu gibi insanlar benzer davranışları çevresindeki diğer insanlara da gösterdiğinden zamanla yalnız kalıyor.

Bu sırada kızgınlıkla, üzüntüyle içinize kapanmayın. İletişim esas. Çünkü dedikodu hızlı yayılabiliyor, kendinizi anlatın ve görünür olun. Uydurulmuş veya yalan bilgiyi silin, esas doğru bilgiyi aktarın.

Bu olaydan öğrendiğim bir diğer şey, birini onunla aramda olan birebir iletişime göre değerlendirmenin ne kadar esas olduğuydu. Birisi başkasının arkasından konuşuyorsa artık biliyorum ki benim hakkımda da başkalarına bir şeyler söylüyordur. İletişimimi hemen kesiyorum veya duruma göre asgariye indiriyorum. Size de tavsiye ederim.

Bu tip insanları bazen anlayamıyorsunuz çünkü iyi görünüyorlar. Başarılı olmanızı istediklerini, yardım etmek istediklerini söyleyebilirler ancak onların izin verdiği ölçüde veya onların önüne geçmediğinizde. İnsanoğlu aslında bu yönlerden ne kadar ilkel, yüzyıllardır aynı şeyleri konuşuyoruz ama yine de karşımıza çıkıyor. Aldanıyoruz, düşüyoruz ve yeniden kalkıyoruz.

Sonuç: Sizi geliştirecek insanları yanınızda tutun. Zaman az, yapılacaklar fazla dolayısıyla boş insanlara vakit ayırmayın. Yol verin gitsinler.

Comments are closed.